Mağduriyet Hikayem: EDUCASE Akademik Danışmanlık Merkezi
Makine Mühendisliği | Mechanical Engineering
Duyurular
 
*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.
Mayıs 23, 2018, 01:35:18 ÖÖ


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Mağduriyet Hikayem: EDUCASE Akademik Danışmanlık Merkezi  (Okunma Sayısı 536 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
marshall mathers
binbaşı
*****

Paylaşım Puanı: 120
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 424Site
« : Ocak 14, 2018, 08:24:27 ÖS »

Mezun bir arkadaşınız olarak bunu yazmayı sorumluluk bildim, lütfen dikkatli olun.

EDUCASE Akademik Danışmanlık Merkezi adlı firma tarafından nasıl mağdur edildiğim konusunda sizleri bilgilendirmek ve aynı duruma düşmemeniz için uyarmak adına bu metni yazıyorum.

Bir üniversitede tezsiz yüksek lisans öğrencisiyim. Bölüm tezsiz ancak mezun olmak için bitirme projesi vermek gerekiyor. Proje yazımını bitirdim, danışmanımdan da onay aldım ve geriye sadece projenin üniversitenin tez yazım yönergesine göre formatlanması/düzenlenmesi kaldı.

Bu düzenleme işini bir firma desteğiyle yaptırmak istedim çünkü çoğu üniversitenin tez yazım yönergesi 140-150 sayfayken benim üniversitemin yönergesi yaklaşık 15 sayfadan oluşuyor ve müthiş derecede yetersiz bir yönerge. Son dönemim olduğundan ve işi riske atmak istemememden ötürü firma desteğine başvurdum. Üç firma ile görüştüm ve özellikle websitesinin profesyonel görünümünden ötürü EDUCASE firmasında karar kıldım. Asıl konu bundan sonra başlıyor.

İlgili firmanın internet sitesi üzerinden konuyu belirten ve ekinde de proje çalışmamın olduğu bir talep formu doldurdum(tarih: 27.12.2017). Aynı gün talebiminin alındığı ve uzmanlar tarafından incelendikten sonra fiyat teklifi verileceğine dair bir Email aldım. Çok iyi hatırlıyorum talep formunda son teslim edilmesi gereken tarih olarak 29.12.2017 Cuma gününü verdim. Sonraki aşamada ısrarla 30.12.2017 Cumartesi günü için giriş yaptığımı söylediler, kesinlikle yanlıştır. Bu arada EDUCASE'in işlerini kolaylaştırmak adına yine bir Email ile okulun tez yazım yönergesini ve atıflarda hangi kaynağa başvurduysam istisnasız her paragrafın altına kaynağın bütün detaylarını elle yazdım(yazar, yayıncı, yıl, sayfa vb.).

EDUCASE firmasından yoğun baskılarım(bütün gün arayıp teklif almadığımı belirttim) sonucu 27.12.2017 Çarşamba akşbiiip!!! 18:46'da'de teklifimi aldım. Teklif içeriğinde çalışmanın 28.12.2017 Perşembe günü 12:00'da başlayacağı, 29.12.2017 17:00'da da tamamlanacağı yazmaktadır.

Bu teklifin uygun olduğunu ancak kaynakça taraması yapmaları için de ayrı bir teklif istediğimi, ayrıca Email'de banka bilgilerinin yazmadığına dair bir Email gönderdim. İşe başlanması için 200TL+KDV 'nin ödenmesi isteniyordu ancak banka bilgilerini almak için bile ısrarla defalarca aradım ve Email attım. Teklife onay verdik, çalışma 28.12.2017 12:00'da başlayacaktı ancak biz hala 28.12.2017 günü saat 14:00'da kendilerini arayıp, Email atıp banka bilgilerini istiyorduk. Bütün bunlar olurken dayanamayıp aradım ve görüştüm. Kaynakça taraması yapamayacaklarını çünkü çok yoğun olduklarını belirttiler. Anlayış gösterip son teklifi onayladığımı işe başlamalarını bildirdim ancak bu sefer de "teklifin tarihi geçmiş size yeni tarihli teklif göndereceğiz" dediler. İşe başlama saati olarak 12:00 verilen hizmetin revize teklifi 28.12.2017 14:23'te geldi ki bu sefer de işe başlama tarihi olarak akşbiiip!!! 17:00, teslimat tarihi olarak da 30.12.2017 saat 17:00 veriliyordu. Özetle işi yönetemedikleri için haftasonuna teslimat yapmalarını kabul etmemi bekliyorlardı. Bu duruma itiraz edip sorunun kendilerinden kaynaklandığını ve 29.12.2017 tarihli teklif üzerinden işlem yapacağımı belirttim. Bu sefer de o teklifin sistemde iptal olduğu ve yeni teklif göndereceklerini belirttiler. Sabrın nasıl zorlandığını ve sabır taşı dedikleri şeyin ne kadar dayanıklı olduğunu bu firma ile anladım.

Cuma günü teslimatlı teklif göndermeleri için talepte bulundum. Yaklaşık 1 saat sonra teklif geldiğimde asıl şoku yaşadım. 29.12.2017(akşbiiip!!! 17:00 teslimatlı) için aldığım 400TL+KDV'li teklif "kümesteki tavuk" mantığına dayanarak 750TL+KDV'ye çıkarılmıştı. Ayıplarını göz ardı edip teklifi kabul ettim. Bu arada, çalışmayı göndermeleri için ikinci taksidin de ödenmesini istiyorlardı ancak çalışma bitiş süresi olarak Cuma günü 17:00 verildiğinden ötürü EFT'yi riske atmak istemedim ve paranın tamamını bir kerede ödedim. Sırf "paranın kalanı ödenmedi o yüzden gönderemedik" demesinler diye.

Ayrıca eklemek istediğim bir husus var. İlk başta 750TL'lik teklif yüksek geldiğinden bir önceki 30.12.2017 teslimatlı teklife istinaden ödeme yapınca da yine "o teklif iptal oldu, artık yeni teklif gönderemiyoruz. Tek geçerli teklifimiz 29.12 Cuma teslimatlı 750TL'lik teklifimizdir" diye bilgi verdiler. Bir firma düşünün ki revize teklif gönderemiyor...

Ben 750TL+KDV üzerinden ödeme yaptım, para hesabımdan gitti. Firmayı arıyorum işe başladılar mı diye, "muhasebe onayı bekliyoruz" diyorlar. Benim mezuniyetim söz konusu ancak muhasebe tek seferde yapılan ödemeyi bile geç teyit ediyor.

Bana paranın ulaştığına ve işleme başlanacağına dair teyit Emai'i 29.12.2017 saat 09:20'de geldi. Akşbiiip!!! 17:00'da teslim edeceğiz dedikleri gün. Bütün bu süreç dahilinde ben okulda bu süreçte yayınlanan yeni bir yönergeyi de kendilerine gönderdim. Muhtemelen bizim gibi zorluk çeken öğrenciler okulu şikayet etmişlerdi ve okul da yeni bir 'biraz daha kapsamlı' yönerge yayınlamıştı.

29.12.2017 Cuma saat akşbiiip!!! 21:15, ben hala firmaya çalışmanın durumunu soran Email atıyorum. 18:00'dan sonra firmaya telefon ile ulaşılmıyor.

30.12.2017 Cumartesi saat 00:05. Teslimat süresi 7 saat aşıldı. Hatırlatma atıyorum.
Derken çalışma 30.12.2017 saat 00:18'de gönderiliyor. Berbat bir çalışma. Gönderdiğim yönerge ile alakası yok. İlk bakışta 19 tane kritik hata ile karşılaştım. Bu haliyle enstitüye teslim etmenin imkanı yok. Saat gece 01:10, EDUCASE firmasına bana en kısa zamanda telefonla ulaşmaları gerektiğine dair Email atıyorum. 02.01.2018, arıyorum yetkiliye bağlayın diyorum "ileteceğiz ve arattıracağız" deyip kapatıyorlar. Çarşamba günü tekrar hatırlatma atıyorum. En sonunda eksikleri yazılı belirtin diyorlar, 04.01.2018'de gönderiyorum. 19 kritik hattayı teker teker belirtiyorum. O kadar hatırlatmadan sonra 'nezaketen' inceleyip haber vereceğiz diye yanıt alıyorum.

Tarih oldu 09.01.2018, telefonla kimseye ulaşbiiip!!!ıyorum, tekrar hatırlatma atıyorum. 12.01.2018 saat akşbiiip!!! 19:06'da yanıt geliyor(aramaya sanırım cesaretleri yok ki mesai saatinden sonra yazılı bildiriyorlar).

Email'de çalışmanın teslim edilmesinden sonraki ilk 20 iş günü içerisinde "düzenleme talep etme" hakkı olduğuna atıf yapılıyor. Yine sözleşmenin 6.bölümüne atıfta bulunarak cayma hakkım olmadığı belirtiliyor.

Sabrımın taştığı nokta burası oldu. Ben özel sektörde satış sonrası servis yöneticisi olarak çalışmaktayım. Yaptığım bakım anlaşmalarında 48 saat içerisinde destek sözü veriliyorsa 48 saati bir dakika geçmiş işlem için müşterinin bana yaptırım uygulama hakkı var. Kesinlikle "cayma hakkınız yoktur, düzeltme talep edebilirdiniz" gibi uydurma bahanelerin arkasına sığınmaya hakkım yoktur çünkü ortada bahsedilen bir 'son teslimat tarihi' vardır. EDUCASE, mağduriyetimden ve zor durumumdan istifade etmiştir ve beni 350TL+KDV fazla para ödemeye mecbur kılmıştır. Bunun sonucunda da taahhüt ettiği teslimat tarihini 7 saat aşmıştır ve taahhüt edilen düzenlemeleri yanlış yapmıştır. Bana yaşattığı bu mağduriyetten ötürü yılbaşı gecesini bile berbat ettikleri çalışmayı düzenleyerek geçirdim. Mağduriyeti bir kaç örnekle açıklayayım: yönerge kaynakçanın tablo halinde yapılmasını ve daha sonra tablo çizgilerinin görünmez yapılmasını istiyor. EDUCASE bunu kendi bildiği gibi yapmış, herşeyi yanyana yazmış. Yönergenin belirttiği internet kaynağı gösterimi dikkate alınmamış. Şekillerin birinde şekil adı üstte kaynakça altta birinde ikisi de altta, tamamiyle özensiz. İçindekiler oluşturulmuş(zaten vardı) ancak gönderdiği çalışmada içindekiler tablosu kilitli halde, hiçbir değişikliğe müsade etmiyor. Bunlar 19 maddenin sadece bir kaçı.

Bana yaşattığı bütün bu mağduriyetten ötürü EDUCASE Akademik Danışmanlık firmasını en kısa sürede tüketici hakem heyeti TÜRDER'e şikayet edeceğim. Kendi iş bilmezliklerinden ötürü totalde 885TL para ödedim ve karşılığında aldığım şey tam bir fiyasko. Hiçbir olumlu yaklaşımları yok, hatta baskı kurmadığınız takdirde bir yaklaşım söz konusu bile değil. Sitelerinde yazan olumlu yorumların şahsen kendiler tarafından girildiğine inanıyorum. "Yaptırmasaydın" diyebilirsiniz, haklısınız. Ancak dediğim gibi 2 firmayla daha görüştüm ve görüştüğüm kişiler bana çok net bir şekilde "çok yoğunuz, sene sonu geldi hiç teklif vermeyelim sizi de mağdur etmeyelim" dediler. En azından bu samimiyet gösterilebilirdi.

Sonuç olarak, varsa böyle işlerde danışmanlık hizmeti almak isteyen kişiler, şahsi tavsiyem EDUCASE firmasından uzak durmalarıdır. Firmada muhattap alabileceğiniz iki kişi var ve bunlardan bana pozitif yaklaşan tek kişi telefonlara bakan sekreter hanım. Muhattap alabileceğiniz kimse yok. Çok büyük gözüken ancak arkası boş bir firma. Bu yazımı heryerde paylaşıp daha fazla kimsenin mağdur olmaması için elimden geleni yapacağım ve hakkımı yasal yollardan arayacağım.

Okuduğunuz için teşekkürler.
Not: aldığım bütün teklifler ve yazışmalar saklanmaktadır.
#EDUCASE #Danışmanlık #Proje
Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines
Bu Sayfa 0.281 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)