Makine Mühendisliği | Mechanical Engineering
Duyurular
 
*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.
Ekim 19, 2019, 09:39:47 ÖÖ


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Makine Öğretmenliği Bölümü  (Okunma Sayısı 14946 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
sokrates79
teğmen
**

Paylaşım Puanı: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 109


« : Ocak 13, 2012, 04:49:12 ÖS »

Arkadaşlar makine mühendisi yerine daha ucuz ve daha az maliyetli olacağından makine öğretmeni istihdamı yapan firmalar var.

Mesleği gereği öğretmenlik yapması gereken bu bireylerin makine mühendisliği istihdam alanı daraltması hem hukuksuzluk hem de bir bölümün kuruluş temellerine aykırıdır.Bu bölümün kuruluş amacı mesleki eğitim veren okullara öğretmen yetiştirmektir.

Ders içeriği olarak hangi dersleri görüp görmediklerini çok araştırmamakla beraber mühendis gibi değerlendirilen bu bireyler hem mühendislik adına yetersiz hem de haketmedikleri bir alana girmiş olmaktalar.

Nasıl ki,doktorluğu sadece doktorlar yapıyor ise mühendisliği de sadece mühendisler icra etmelidir.

Şark kurnazı bu şirket ve firmaların uyarılması bence şart.

Bugün mühendisler hakettiklerinin çok altında bir bedele çalışıyorlar ve iş kaygısı yaşıyorlar ise bu gibi sebeplere göz yumulduğundandır.
« Son Düzenleme: Ocak 13, 2012, 04:59:12 ÖS Gönderen: sokrates79 » Kayıtlı
FOXX
üsteğmen
***

Paylaşım Puanı: 35
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 247« Yanıtla #1 : Ocak 13, 2012, 05:13:56 ÖS »

Bunlara yetkilendirme verilmemesi lazım ama... Yani sadece atölye şefliği,vs. yapılabilir...
Kayıtlı
sokrates79
teğmen
**

Paylaşım Puanı: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 109


« Yanıtla #2 : Ocak 13, 2012, 05:27:16 ÖS »

Herşey zaten onlara bu yaptırılabilir ile başlıyor.

Bizim firmada şeflik mühendislikten sonraki kariyer aşamasıdır.5 bin net maaşları var.

Kısacası atelye şefi de olmamalılar.
Kayıtlı
yer6
asteğmen
*

Paylaşım Puanı: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 63« Yanıtla #3 : Ocak 13, 2012, 06:24:06 ÖS »

@sokrates.. cok haklısın abi yazı için teşekkürler. Hep yakınıyor makina mühendisleri neden bizi bu hale düşüren koşullara karşı durmuyoruz.zaten sayıca çok makina mühendisi  var bir de makine öğretmenleri çıkınca halimiz ne olacak.
her meslek bitirilmeye çalışılıyor.Hak ettiğimizin altında çalışıyoruz tabi ki
Kayıtlı
Volkan YILDIZ
yarbay
******

Paylaşım Puanı: 459
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 644


Mühendisliğe yakışır bilgin ve kişiliğin olsun.


Site
« Yanıtla #4 : Ocak 13, 2012, 10:57:54 ÖS »

Olcay abimiz kumpas'a uğrarmıydı Smiley Selamlar, nasılsın abi görüşmeyeli ?
Kayıtlı

Türkiyenin en büyük "Mühendislik Forumuna" hoşgeldiniz.
gear
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ocak 15, 2012, 05:47:25 ÖÖ »

Peki neden makina mühendisleri meslek lisesinde öğretmenlik yapıyor diye soralım sizlere, araştırdınız mı ?

Mühendislik fakültesinde okuyorsunuz Ar-Ge nin açılımını uygulamaktan yoksunsunuz...

Bu nasıl bir ithamdır arkadaşlar, bu nasıl bir zihniyet resmen ayrımcılık kokuyor cümleleriniz.Gerçekte ayıp yakıştıramadım.

Meslek liselilerin önü 99 yılında kapandı değil mi afedersin kıçını yırtsa Mühendislik okuyamaz, arka bahçeden giriş yapması gerekir yada özel üniversite öyle değil mi ? neden şimdi açıldı demek ki bir mağduriyet söz konusu !

Sizce herkez Öğretmen olmak için mi girdi, yoksa zorunlu mu tutuldu, yılda kaç atama var haberiniz var mı ? yok salla forum ya destek çıkan olur...

Mühendis olmak ile mühendis diplomasına sahip olmak arasındaki farkı maalesef görmemektesiniz, halbuki mezun olan zaten ne olup olamadığını görüyor...

Gazi Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum 4 yıldır Ankarada X firmasında Ür-Ge bölümünde Mühendislik direktörüyüm.

Hiç bir zamanda sizler gibi düşünmedim, evet aralarında gerçekten poziyonu haketmeyenlerini gördüm lakin işini hakederek yapanınıda gördüm.

Aslında bu ayırımcılığı Devletimiz başlattı sizlerde kırıntıları tekrar toprağa ekerek yeşertiyorsunuz bravo hepimize...

Teknik Öğretmenlerin ders içeriğine bir bakın, ondan sonra kendi derslerinize bir bakın kaç fark bulacaksınız...

Kuzenim Teknik Öğretmen yakından ilgili olduğum için dayanaklı söylüyorum yani kulaktan dolma bilgilerle mesajı işgal etmiyorum...

2 Mühendis tipi vardır ;

- Başarsızlıklarını başkalarına yıkarak isyan eden

- Başkasının yaptıklarıyla ilgilenmeyip devamlı çalışan

Sen bir iş başvurusu yapıp diyelim ki Tasarım Mühendisliği poziyonunu yeni mezun tecrübesiz bir Teknik Öğretmene kaptırıyorsan ben senin eğitiminden, bilginden ve diplomandan şüphe ederim.

Ayrıca senin burun kıvırdığın işe elbette bir Öğretmen alınacak, Mühendis 0.1 hassasiyetindeki kumpası okuyamayıp digital varmı diyorsa, CNC başına geçmekten tiksiniyorsa, kıçını ofisten dışarı çıkarmak istemiyorsa, usta başı ile bilgi alış verişinde bulunmayacksa, benim şartlarım var onu yapmam bunu yapmam diyorsa ve ilk girişte 2bin TL istiyorsa neden Mühendis alsın arkadaş ?

Ayrımcılık yapan her zaman ayrılan taraf olmuştur meslek hayatımda bunu gördüm ve yaşadım...

Bence siz bunlara kafa yoracağınıza, derslerinize iyi çalışın.Motoru dışarıdan alıp güneş enerjili araç üretmekle Mühendis olunmuyor.

Diploma diplomadan değil akıl akıldan üstündür.

Saygılarımla,
Kayıtlı
todd
asteğmen
*

Paylaşım Puanı: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 62


« Yanıtla #6 : Ocak 15, 2012, 09:33:56 ÖÖ »

Devletin teknik eğitim fakültesine aldığı adama istihdam yaratamaması benim problemim değil, ona istihdam yaratamadı diye benim iş alanlarımın baltalanmasının savunuculuğunu yapmak mantıksızlık. Makine mühendisliği okuyup da makine öğretmenliği yapan adamı da kimse savunmaz mesela, çünkü onun yaptığı da kendi eğitiminden alakasız bir alana hallenmektir. Ayrıca mühendis ar-ge yapamıyor gibi boş argümanlarla gelmeyin insana, ar-ge milyonluk hadi milyonluk olmasa bile binlerce liralık bir bütçe gerektirir. Mühendisin arge yapamadığı alanlarda teknik eğitim mezunu mu arge yapıyor yani, hayır. Türkiye'de arge olmamasının hesabını mühendise değil patronlara soracaksınız. Çünkü Arge solidworks'te çizim yapmak değildir. Ama Ürgeyi bilemeyeceğim. O adamın eğitim fakültesine öğretmen olmamak için girmesi gibi bir ihtimali de gerzekçe buluyorum. O adam eğitim fakültesinin anlamını öğrensin önce. Yine sizin söylediğiniz gibi 99'dan beri teknik liselerin önü kapatılmıştır, doğrudur. Ama 99'dan önceki dönemlerde meslek liseleri aklı başında ve çalışkan öğrencilere de sahipti, kimse bana 99'dan sonra gelen kitlenin iyi olduğunu savunamaz gözlerimizle ne halde olduklarını görüyoruz. Teknik eğitimdeki derslere değinmişsiniz, ben de biliyorum ders isimleri aynı, benim de kuzenim okuyor teknik eğitimde, ama ders isimlerinin aynı olması aynı eğitimin alındığı anlamına gelmez, en basit matematik hesabından aciz adamın bu dersleri benimle aynı zorlukta geçmediği aşikar, o yüzden ders isimlerine bakın rerörö diye teknik eğitimlilerin mühendislik kadrolarına istihdam edilmesini savunmayın. Makine mühendisiyim demişsiniz ama ya gerçekte makine mühendisi değilsiniz ya da kuzeniniz teknik öğretmen diye duygusal davranıyorsunuz, ancak ben öyle davranamıyorum, kuzenim biz de mühendis olmalıyız benim teknik resmim iyi falan diye kendini avutuyor iyi güzel kardeşim de teknik resmin iyi olması senin de malzeme alıyor oluşun seni mühendis yapmaz, bana diyor ki siz vida sıkmayı bilmiyorsunuz bilmem ne, mühendisin işi vida sıkmak, cnc de parça işlemek değildir zaten. Bu olayı şöyle düşünün fen-edebiyat fakülteleri, eğitim fakültelerinden daha zor eğitim alırlar, çünkü oradaki mantık bilim adamı yetiştirmektir, eğitim fakültelerinde ise belli bir yıldan sonra sadece formasyon dersleri yoğunluktadır, burada da amaç lise ortaokul vs. öğrencilerine dersi nasıl daha iyi aktarabilirizdir. Teknik eğitim fakültelerinde de bu şekildedir, ismen aynı ama cismen pek aynı olmayan ağırlıkta dersler verilir, amaç teknik liselere eğitmen yetiştirmektir, mühendislikte ise bir şeyler üretebilecek, tasarlayabilecek, hesap kitap yapabilecek insanlar yetiştirmektir amaç. Bunları birbirine karıştırmayalım.
Kayıtlı
gear
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ocak 15, 2012, 10:55:32 ÖÖ »

Doğru burası Türkiye unutmuştum, göz önünde olan sektör olarak Havacılık firmalarını bir inceleyin neden CNC başında Mühendisler var ?
Bakınız o cümlemdeki Ar-Ge açılımını anlamadan yorum yapmayın...
Duygusal yaklaşmıyorum bilakis anlamaya ve objektif yaklaşmaya özen gösteriyorum, hani sizin o duyarlılığı gösteremediğiniz kelime varya EMPATİ ders olarak görmediniz tabi !
Ar-Ge SW vs. programlarından ibaret demedim, gene yanlış taraflara çekiyorsunuz ama ben açıklamaya çalışayım, Üretimi bilmeyen Tasarım yapamaz diyorum.
Mühendisliğin tanımını bilmediğiniz için vida sıkmanın veya CNC başında çalışmanın Mühendisin görevi olmadığından bahsediyorsunuz ilginç...
Madem elimize kağıt ve kalem verip hesap yaptıracaklar neden matematiksel modelleme yapıyoruz en basit olarak Excel de çalışıyoruz, hangi yıldayız karıştırdım mı acaba ?
Teziniz de zannediyorum Mühendislik ile Teknik Eğitim Fakültesinde okutulan aynı isimli derslerin karşılaştırılmasıydı !

Neden patronlara soracakmışız sana engel olan mı var hazırla projeni katıl Tübitak Destek Programına, saçma bahanelerle cümle kurmayın yaratıcı olun...
Yurdumun insanı firmaya ihtiyaç duyup mu birşey geliştiriyor örnekleri var, gazete küpürü veya makale mi istiyosun kardeşim Ar(aştır).

Sen ve senin gibiler hiç birşey üretemez bırak geliştirmeyi revizyon bile yapamazsınız, bakış açınız dar AT gözlüğü takıyorsunuz...
Her Mühendislik fakültesini okuyana bence diploma verilmemeli dediğim gibi not ortalamasıyla Mühendis olunmuyor ama Devletimiz sağolsun sizler sayesinde biz Mühendislerinde değerini düşürüyor.

Esas bunu birbirine karıştırmamak lazım bilmem anlatabildim mi ?
Kayıtlı
todd
asteğmen
*

Paylaşım Puanı: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 62


« Yanıtla #8 : Ocak 15, 2012, 12:00:15 ÖS »

Olayı çarpıtan sizsiniz, arge sw'den ibarettir demediniz, farkındayım. Benim orda sw örneği vermemin sebebi oturup bir şeyler çiziktirmekle arge olamayacağını söylemekti, ayrıca ben arge derken herhangi bir şey geliştirmekten söz etmiyordum, şirket argelerinden söz ediyordum, bu yüzden patron sözcüğünü kullandım, çünkü sokaktaki adamın tek söylediği şey, Türkiye'de mühendislerin arge yapmadığı, dışardan hazır aldığımız makineleri montajladığıdır. E senin şirketinin politikası bu yöndeyse bir arge birimin yoksa kendi kendine bir şey geliştiremezsin bu işler yatırımla olur, sanayi bakanlığının verdiği 200.000tl ile büyük çapta bir ürün geliştirme olanağın yok, Türkiye'de en büyük sıkıntılarımızdan biri motor geliştirememektir, şimdi benim arkamda destekçi olmasa kendi başıma 200.000tl ile bunu nasıl geliştirebilirim, bu işler o kadar kolay olsa yerli otomobil üretimi için başbakan koçtan destek beklemezdi herhalde, 10 mühendise verelim 200.000tl evlerinde oturup yapsınlar derdi.
Ayrıca sizin için mühendisliğin tanımını da buldum, civata somun sıkmaktan bahsedilmiyor burada, bir okuyun derim. Türk Dil Kurumu'na göre mühendis, İnsanların her türlü ihtiyacını karşılamaya dayalı yol, köprü, bina gibi bayındırlık; tarım, beslenme gibi gıda; fizik, kimya, biyoloji, elektrik, elektronik gibi fen; uçak, gemi, otomobil, motor, iş makineleri gibi teknik ve sosyal alanlarda uzmanlaşmış, belli bir eğitim görmüş kimse.dir. Modern anlamda mühendis, bilim insanlarının ürettiği teorik bilgiyi tekniker ve teknisyenlerin uygulayabileceği pratik bilgiye dönüştüren kişidir.
Empati konusuna gelince, empatinin ne olduğunu çok iyi biliyorum, lisede eğitim bilimine giriş, psikoloji, insan hakları, demokrasi gibi pek çok ders aldım, sizin kuramadığınız bir şey olduğu çok açık. Şayet empatiden anlasanız, mühendislik kadrolarının mühendis olmayanlar tarafından işgal edildiği buna karşı olduğumu yine aynı şekilde öğretmenlik kadrolarının da mühendislikler tarafından işgal edilmesinin yanlış olduğunu belirtmeme rağmen bunu desteklemeyip benim mühendisliğime hakarette bulunmaya yeltenmezdiniz.
Hesap kitap işine gelince orada oturup saatlerce yazıp çizmekten bahsetmedim, sonuçta dediğiniz gibi hesap kitap işleri çağımızda bilgisayarlarla yapılıyor, ancak bunun teoriğinden iyi derece anlamayan biri, o bilgisayarda yaptığı hesaptan ne anlayabilir, o zaman 4 sene dirsek çürütmeye gerek yok sadece program öğrenelim o kendi kendine hesaplasın, mühendis sorgulayan kişidir, her ortaya konanın gerçekliğine inanmaz.
Ayrıca mühendisin işe başlarken 2000bin lira istemesini çok görüp küçümserken değerin azalmıyor da, ben burada gayet doğru tespitler yapıp sana cevap verince mi değerin düşüyor?
Kayıtlı
gear
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ocak 15, 2012, 12:58:28 ÖS »

Sizinle maalesef bir noktaya varmamız mümkün değil, yelpazenizi genişletmeden yaklaştığınız için size teknik anlamda cevap yazmayı uygun görmüyorum...

Ben sizin Mühendisliğinize hakaret etmişim(Göremedim ama), özür diliyorum...

Teknik Öğretmenler ülkemin insanı, bir takımın parçası ve takımımın parçası.Birbirimizi eleştirmekten yermekten evet maalesef üretemiyoruz baş başa verip...Sizlerin özel sektörde olmasını istemediğiniz Teknik Öğretmenler benim için çok değerliler.Yok onu olmamalılar, yok bunu olmamalılar, yok haketmiyorlar bana göre bu tarz düşünceler geri kalmış kendini geliştirmekten uzak başarısız olmaya ve takımın bir parçası olmaktan çok uzak Mühendislerin tanımı...

Teşekkür ediyorum hoş sohbetiniz ve doğruluktan uzak tespitleriniz için...
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines
Bu Sayfa 0.357 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 3q)